شکایت اداره اوقاف از عضو شورای اسلامی شهرستان جم

جذب نیروی انسانی در بیمارستان توحید جم

نمایشگاه هنری انار با حضور هنرمندانی در بخش های مختلف هنری افتتاح شد + تصاویر

آیا کنشگری شورایی بر محافظه کاری غلبه می کند؟

شریفی نژاد: شورای اسلامی شهر ریز حامی اشتغال بومی است

پیگیری های شبانه دادستان شهرستان جم و همراهانش جهت بازدید از پالایشگاه فجر جم

حضور سرزده فروغی فر دادستان شهرستان جم از پالایشگاه فجر جم (بخش دوم)

حضور سرزده دادستان شهرستان جم از پالایشگاه فجر جم

تعجب دادستان از وضعیت مرگ آبزیان رودخانه باغان (جنگل گلوبردکان)

حضور سمن های شهر انارستان در کنار موسسه سیراف پارس + تصاویر

حضور و بازدید الماسی نماینده جنوب استان از بحران مرگ آبزیان در جنگل گلوبردکان

حضور مسئولین شهرستان در افتتاح پروژه گاز رسانی به سرچشمه انارستان + تصاویر

کد خبر: 4300 | تاریخ انتشار: ۲۰:۴۶:۲۱ - یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ | ۱ نظر | چاپ چاپ |

نامه سرگشاده نیروهای قرارداد مستقیم کشور به رهبر انقلاب

اناررسا: چند سالی از اجرای قانون جذب، به کارگیری و استخدام تعدادی از شاغلین غیر رسمی ادارات دولتی در قالب نیروهای قرارداد مستقیم میگذرد اما این قانون پر از خلاء اجرایی و دستوری، اکنون می باید مسولیت نگرانی و سرخوردگی بیش از سی هزار خانوار را بر عهده بگیرد.

مسولیتی که آنچنان که باید ادا نشده است و این مهم بی انگیزشی زیادی را در بین کارکنان ایجاد نموده است. بی انگیزشی شغلی که نتیجه آن در این چند سال چیزی جز ترک کار، تغییر شغل از متخصص به غیر تخصصی، گاهی وقت ها اعتصاب و اعتراض و نهایتا افسردگی نبوده است.

در ذیل یکی از چندیدن زخم نیروهای قرارداد مستقیم که هرساله قبل از عید نوروز سر باز میزند را اینبار سرگشاده، از زبان تمامی نیروها و خانواده ایشان، محضر رهبر معظم انقلاب مطرح میشود:

محضر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای

سلام علیکم

با احترام و آرزوی سلامتی به استحضار حضرتعالی می رساند که نیروهای قراردادی دولت (نزدیک به ۳۰۰۰۰خانواده در کشور) در یک دوگانگی مظلومانه‘ گاهی کارمند دولت و گاهی به عنوان کارگر قراردادی مورد خطاب قرار می گیرند تعابیر متفاوت تنها در زمانی تغییر می نمایند که به ضرر قراردادیها باشد به عنوان مثال در پرداخت پاداشهای آخر سال که برای قراردادهای کارگری طبق قانون کار دو برابر حقوق پایه دریافتی می باشد‘ نیروهای قراردادی کارمند معرفی می گردند و در زمان افزایش حقوق و مزایا که می بایست هم پای سایر نیروها افزایش یابند به عنوان کارگر شناخته می شوند.

این در حالی است که ماده ۷ قانون مدیریت خدمات کشوری صراحتا نیروهای قراردادی را کارمند دستگاه اجرایی معرفی می نماید و فصل ۱۰ همان قانون که با عبارت نظام پرداخت کارمندان دستگاه اجرایی آغاز می گردد نیروهای قراردادی را در بر می گیرد و دیوان محترم عدالت اداری در رای های مختلف این را تایید نموده است و نبروهای قراردادی را خارج از شمول قانون کار می داند و این بدان معنا است که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری هستند.

متاسفانه سالیان متمادی است که به این تعریف بی توجهی شده و می شود. ضمن اینکه قانون گذار محترم به این نکته توجه نموده است که پاداشها و دریافتیهای پرسنل زمان انجام کار در شرایط یکسان برای کارمندان دارای خصوصیات همسان‘ یکسان است ( یعنی دارای قوانین یکسان است) چگونه می شود که دو نیرو در شرایط یکسان در یک منطقه کار کنند و برای یکی بدی آب و هوا باشد و برای دیگری خیر و یا مزایایی برای عده ای قابل تعریف باشد و برای برخی خیر و اینکه دو تعریف متمایز از دو کارمند مشابه دارای کار یکسان نمود ؟ و … این با فلسفه تدوین قوانین اسلامی که همان ” و ما حکم بالشرع حکم بالعقل و ما حکم باالعقل حکم با الشرع ”
(یعنی هرچه شرع بر آن حکم نماید مورد تایید عقل است و هر چه عقل آنرا حکم کند مورد تایید شرع است) ‘ منافات دارد.
این شرایط باعث شده است که اختلاف حقوق میان نیروهای قراردادی با نیروهای رسمی و پیمانی تا ۴۰ درصد هم برسد (لازم به ذکر است که در مجموعه وزارت نفت گاهی این اختلاف به ۴۰۰ درصد هم میرسد) و این مصداق تبعیض و و نقض آشکار بند ۹ از اصل سوم قانون اساسی است. ضمن اینکه این معضل که شدیدا روحیه نیروها را تخریب نموده است برای جامعه و نهادهای حاکمیتی می تواند یک تهدید باشد و تشدید کننده فساد اداری است و این قابل تامل است.

اخیرا نیز در ماده ۳۰ لایحه برنامه ششم علی رغم تلاش زیاد توجهی به درج نام قراردادیهای طرف قرارداد دولت (کارمعین(مشخص) و کارگری) نشده است. که تقاضای اصلاح می نماییم.

لذا از حضرتعالی خواهشمندیم دستور فرمایید مساعدت لازم بعمل آید

علی ایحال امروز نیروهای قراردادی با وضعیت نامساعدی مواجه هستند که زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی نمی باشد لذا از حضرتعالی تقاضا داریم چون نیروهای قراردادی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری هستند برای یکسان شدن ساختار قراردادهای نیروهای قراردادی با نیروهای پیمانی و وحدت رویه در کشور و در جهت رفع نابرابری در پرداختها و همسان سازی عادلانه حقوقها در این شرایط سخت زندگی دستور به مساعدت فرمایید.

من الله توفیق

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ ديدگاه مطلب براي " نامه سرگشاده نیروهای قرارداد مستقیم کشور به رهبر انقلاب " ارسال شده است.

  1. حیدرنژاد گفت:

    بنده خودم قراردادی سال ۸۶ هستم.
    در اداره ما که تبعیض بیداد میکنه. کار کردن مال ماست و حقوقهای بالا مال رسمی ها.نصف حقوق رسمی ها حقوق میگیرم. اونا چیکار میکنن که ما نمیکنیم

ارسال نظر


آخرین اخبار